Miłosz Kamil Manasterski “Portfolio”

„Portfolio” to prawdziwy hit poetycki!

Książka Miłosza Kamila Manasterskiego „Portfolio” ukazała się w 2008 r. nakładem Wydawnictwa Książkowego „IBiS” w Warszawie. Premiera książki miała miejsce w kwietniu 2008 r. w Domu Kultury w Łomiankach. Prezentację książki uświetnił znakomity bard i poeta Jan Kondrak, wstęp wygłosił młody krytyk literacki, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego Karol Samsel.

Wiersze z ‘Portfolio” czytał znany aktor i prezenter telewizyjny Andrzej Krucz.

Okładka z 2007 r.
W premierze uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz m. in. Burmistrz Łomianek Wiesław Pszczółkowski, dyrektor Domu Kultury w Łomiankach – Dorota Burkhard-Mikruta. Książka została ciepło przyjęta przez czytelników i krytyków. 

Kolejne prezentacje „Portfolio” odbyły się w Domu Literatury w Warszawie, Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Miasta Stołecznego Warszawa-Praga Południe i Bielańskim Ośrodku Kultury w ramach „Okna dla wrażliwych”. Ta ostatnia prezentacja okazała się przełomowa, ponieważ po raz pierwszy Miłosz Kamil Manasterski wykorzystał podczas niej własne materiały multimedialne.

Żywot książki poetyckiej zwykle trwa rok do dwóch lat, a właściwie do premiery kolejnej książki. Tak więc wydanie „Notebooka Norwida” w 2009 r., który w ciągu miesiąca sprzedał się w rewelacyjnym jak na książkę poetycką nakładzie 1000 egzemplarzy, powinno odciągnąć uwagę od „Portfolio”. Tak jednak się nie stało. W 2012 r. Wydawnictwo IbiS i Akademia Poezji zdecydowały się wznowić „Portfolio”. Edycja 2012 różniła się od poprzedniej odświeżoną okładką, kolorowymi zdjęciami z premiery z roku 2008 r. Książką zainteresował się znany reżyser Tadeusz Kijański, który na jej podstawie stworzył przedstawienie „Dziwny ten świat”. Premiera spektaklu na podstawie „Portfolio” Manasterskiego miała miejsce 27 maja 2012 r. w Teatrze Miejsce. Wystąpili m.in. Monika Węgiel, Ewa Borowik, Weronika Jaskółka, Katarzyna Radan, Roch Siemianowski, Tadeusz Kijański i Miłosz Kamil Manasterski. Podczas premiery odbyła się prezentacja kolejnej edycji specjalnej „Portfolio” – tym razem przygotowanej specjalnie dla widzów Teatru Miejsce.

Wydawnictwo Książkowe „IbiS” i Akademia Poezji planują już edycję 2013 tomiku wierszy, które nie przestają być aktualne i wciąż wywołują zainteresowanie czytelników. Od 2012 r. w sprzedaży jest również wersja elektroniczna książki (e-book) przygotowana przez jedno z największych wydawnictw elektronicznych – Wydawnictwo Internetowe e-Bookowo.pl.

„Portfolio” nie jest tomem jednolitym jak „Spa” czy „Złote i czerwone”. Znajduje się w niej kilka cykli tematycznych. Manasterski czerpie garściami z tradycji bibilijnej w cyklu „Potop”, jak w opisach współczesnej Sodomy i Gomory. Jeden z cykli poświęcony jest wizycie w kinie, inny surrealistycznej opiece medycznej w przychodni i szpitalu w ramach funduszu NFZ. W „Portfolio” jest wiele humoru i trafnych obserwacji współczesności.